Besta radzi - jak prać tiul? Pranie sukienek / spódnic z tiulu jest proste!

Poradnik Besty - pranie tiulu

Spódniczki i sukienki tiulowe 'rządzą' już od kilku sezonów i nie wygląda na to żeby miały znudzić się dziewczynkom czy ich Mamom :) Sporo klientów radzi się nas jak 'to' prać, jak czyścić żeby nie zniszczyć. Przeczytasz tu jak dbać o materiał z tej nietypowej tkaniny jaką jest tiul. Na początek trzeba napisać czym on właściwie jest - tiul to cienka, delikatna siatka wykonana najczęściej z nylonu. Taki materiał nie powinien być narażany na wysoką temperaturę, szorstkie powierzchnie czy gniecenie. Co tu dużo gadać - o tiul trzeba dbać!

 

Jak prać tiul?

Producenci radzą aby w przypadku zabrudzenia tkaniny prać ją ręczne, w niskiej temperaturze, w delikatnym proszku do prania. Do tej czynności powinniśmy założyć gospodarcze rękawiczki (lateksowe lub bawełniane), aby zapobiec uszkodzeniu tiulu paznokciami. Materiał należy prać w zimnej lub letniej wodzie. Po wylaniu na plamę płynu, namoczyć ubranie i lekko ugniatać. Następnie porządnie wypłukać. Po dokonanej czynności nie wykręcać, tylko powiesić tiul tak, aby zwisał swobodnie.

Sami jesteśmy producentem, więc zrobiliśmy crash-testy naszych tiulowych spódniczek. Wrzuciliśmy kilka do pralki i sprawdziliśmy co się stanie. Praliśmy na standardowych ustawieniach (pranie delikatne, 40 stopnii, wirowanie 600 obr/min). I co stało się po wypraniu tiulu w pralce? Nic! :) Mokry wywiesiliśmy do wyschnięcia na wieszaku, drobne zagięcia zniknęły gdy był suchy. Zapewne zależy to też od jakości tiulu, my do szycia naszych sukienek i spódniczek stosujemy siatkę wysokiej jakości.

 

Czy prasować tiul?

Wyprasowanie materiału żelazkiem może doprowadzić do stopienia tkaniny. Najczęściej prasowanie nie jest koniczne, ponieważ tiul rozprostowuje się pod własnym ciężarem, konieczne jest wtedy wywieszenie materiału, aby mógł swobodnie zwisać. Taka czynność trwa zazwyczaj do kilku godzin, jeśli jednak nie mamy tyle czasu wskazane jest prasowanie stosując najniższą temperaturę żelazka.

 

Konserwacja tiulu - co jeśli zwiotczeje/straci sztywność?

Jest na to domowy sposób :) Zwiotczały tiul nylonowy można namoczyć w roztworze gumy arabskiej, taka czynność powoduje lekkie stwardnienie tkaniny.

Na koniec mamy ciekawostkę (za niezastąpioną wikipedią :) - tiul stosuje się także w teatrze, maluje się na nim dekorację, a za pomocą odpowiedniego oświetlenia można ukazać to co jest za tiulem, a co przed nim.

 

Text by MCB.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl